A 3 leggyakoribb, életveszélyes diétás tévhit - Nehogy bedőlj nekik!

Sok téves elmélet kering a fogyásról, melyet előszeretettel emlegetnek a diétázók. Ezt a hármat ne hidd el!

A megfelelő fogyókúra kivitelezése, úgy, hogy látványos eredménnyel járjon, ugyanakkor egészségedet se veszélyeztesse, nem könnyű feladat. Már csak azért sem, mert számos teória és tévhit kering a köztudatban, illetve temérdek kutatási eredmény, melyet újabb és újabb elméletek cáfolnak meg.

Van azonban néhány alapvető igazság, amit ismerned kell, ha karcsúságod érdekében nem akarod egészségedet, sőt, akár életedet is veszélyeztetni. A következő tévhiteknek semmiképp sem szabad bedőlnöd.

A diéta fontosabb a testmozgásnál
Vannak, akik a radikális, egy-két hétig tartó, drasztikusan mérsékelt kalóriabevitellel járó diétákat kedvelik, és úgy tartják, bármikor nyugodt szívvel és biztonságosan bevethetik őket egy-egy fontos alkalom tiszteletére, ezen kívül pedig mást nem is nagyon kell tenniük karcsúságukért. Ezzel a módszerrel gyorsan le lehet adni néhány plusz kilót, amit a legtöbben vissza is híznak, így kialakul a jól ismert jojó-effektus, a testsúly ingadozásának lázgörbéje.



Ennek egyik legfőbb oka, hogy a túlságosan nagymértékű táplálékmegvonás miatt lassul a szervezet anyagcseréje, így, mikor visszatérsz a normális étkezéshez, tested több kalóriát raktároz el zsírként, mint korábban, és kevesebbet is éget el. Ennek köszönhetően minél jobban igyekszel, annál nehezebb lesz elérni a tartós súlyvesztést. A szigorú diéták sora pedig nemhogy nem javít kondíciódon, de lemeríti tested tartalékait, ami általános gyengeséghez és súlyos, hosszútávon akár életveszélyes hiánybetegségek kialakulásához, étkezési zavarokhoz is vezethet.

Az egyetlen megoldást az jelenti, ha a drasztikus kalóriacsökkentés helyett a testmozgásra helyezed a hangsúlyt, enélkül ugyanis soha nem fogsz lefogyni, illetve egészséges, karcsú alakot elérni. Edzéssel ráadásul megőrizhető az izomzat is, a diéta során nem gyengül le szívizmod, emellett anyagcsere-működésed is megfelelő lesz.

Az étel mennyiségének fokozatos, kiegyensúlyozott csökkentése és a napi testgyakorlás fokozatos növelése sokkal jobb közérzetet kelt, és meghozza a kívánt eredményt is, úgy, hogy közben egészségedet sem veszélyezteted. Elsőként érdemes egy kezdőknek szánt edzésprogramot kipróbálnod.


Vízből nem lehet eleget inni
A méregtelenítő diéták igen hasznosak lehetnek, főként, mert az emésztőrendszer alapos átöblítésével megszabadítják azt a toxinoktól, tehermentesítik, segítik a tápanyagok hasznosítását, illetve összességében jó hatással lehetnek az anyagcserére. Az ilyen diéták ráadásul sokakat rábírnak a zöldségek, gyümölcsök és gyógyteák fogyasztására, nem beszélve arról, hogy kiiktatják étrendjükből a mesterséges élelmiszereket, a tartósított és gyorsételeket, megpróbálnak lazítani, csökkenteni a stresszt és rendszeresen mozogni. Mindemellett a szesztől és a kávétól is tartózkodnak, amit szintén csak helyeselni lehet.



Sokkal veszélyesebbek azonban azok a diéták, melyek előírják, hogy időtartamuk alatt hatalmas mennyiségű vizet, napi öt litert vagy még ennél is többet kell inni a tökéletes méregtelenítés érdekében. Ez rövid- és hosszútávon egyaránt nagyon veszélyes, az ilyen mértékű folyadékfogyasztás ugyanis leapasztja a test ásványianyag-tartalékait, a nátriumét, káliumét, kalciumét, magnéziumét és a különböző nyomelemekét, a túlzott vizeletképződés ugyanis kimossa őket a szervezetből. A nélkülözhetetlen nyomelemek elveszítése felboríthatja szervezeted elektrolit-egyensúlyát, a vérnyomás hirtelen csökkenése miatt pedig ájulással vagy életveszélyes szívaritmiával fenyegethet.

Hosszútávon a kalciumhiány csontritkuláshoz vezet, emellett kiürülnek a szervezetből a vízben oldódó vitaminok - a B- és C-vitamin, valamint a folsav - is. Ez gyengíti a fertőzésekkel szembeni ellenállást, és letargikussá is tesz, ugyanis ezeknek az anyagoknak az energiatermelésben is fontos szerepük van.

A megfelelő folyadékfogyasztás létfontosságú, a diéta során pedig elengedhetetlen, azonban bőven elég, ha a napi két, két és fél literes előírást betartod.

A zsírszegény étrend a legjobb út a fogyáshoz
Azt a tévhitet, hogy a zsírok fogyasztása szoros összefüggésben áll a szívbetegségek kialakulásával és az elhízással, az elmúlt harminc évben előszeretettel hangsúlyozta az élelmiszeripar. Bár mára egyre ismertebb az a tény is, hogy csupán a telített zsírsavak az egészségtelenek, a telítetlenek pedig létfontosságúak a szervezet megfelelő működéséhez, sokan még mindig a zsírok megvonásában látják a megoldást súlyproblémáikra.

Bár a zsírok valóban kétszer annyi kalóriát tartalmaznak, mint ugyanannyi fehérje és szénhidrát, nem szabad megtiltani az olyan egészséges ételek fogyasztását magas energiatartalmuk miatt, mint a növényi magvak vagy például az avokádó, ugyanis ezek egészséges zsírtartalma segíti az egészséges szívműködést, továbbá értékes vitaminokkal és ásványi anyagokkal látja el a szervezetet.

Ha azonban nem viszel be szervezetedbe megfelelő zsírmennyiséget, tested annál inkább raktároz majd, ugyanis az egészséges zsírok jelentik tested fűtőanyagát is, az izmok által igényelt energia 60-80%-át ugyanis ebből állítod elő. Mindemellett, ha nem kapod meg az egészséges zsírokat - például olívaolajból, halételekből -, az energiahiány mellett tartósan rossz közérzet és depresszió léphet fel, nem beszélve az immunrendszer jelentős mértékű legyengüléséről.

A tartós fogyás és a megfelelő anyagcsere kulcsa az eddigi kutatások alapján a szénhidrátfogyasztás csökkentése és a zsírfogyasztás egészséges szintjének egyidejű beállítása lenne.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Használati utasítás sértődékenyekhez

A Sugarloaf egykori énekesnője megmutatta bájait! - képekkel

Bőrgomba, körömgomba